SON OKS'DE 97 ÖĞRENCİ 1. PAYLAŞTI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

SON OKS'DE 97 ÖĞRENCİ 1. PAYLAŞTI

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 13, 2008 8:10 pm

Bu yıl son kez yapılan Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) tarihi rekorlara sahne oldu.
OKS PUANINIZI BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Sınavda 97 öğrenci Türkiye birincisi oldu. Daha önce en fazla 29 birinci çıkmıştı. Sınavda 263 öğrenci de 100 sorunun tamamını doğru yanıtladı. 31 bin 221 öğrenci de 0.5 ve altında puan alarak "sıfır" çekti. Mardin Kızıltepe’de, Atatürk İlköğretim Okulu dışındaki tüm okullarda "Kopya organizasyonu" olduğu ortaya çıkarıldı.

MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında 905 bin 930 kişinin katıldığı son OKS’nin sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilköğretim Başarı Puanları ile beraber 97 öğrenci, 500 tam puan aldı. 100 sorunun tamamını doğru yapan öğrenciler 41 ile dağıldı.

İstanbul üstünlüğü

Türkçe-Matematik (TM) ve Matematik-Fen (MF) puan türünde en başarılı il Burdur olurken, ikinci sırada Eskişehir, üçüncü sırada da Edirne yer aldı. 500 tam puan alan adayların illere göre dağılımında İstanbul 18 öğrenci ile ilk sırada yer aldı. Ankara 10, Kocaeli 7, İzmir 6, Adana 4 birinci çıkardı.

Sıfırcılar arttı

Puanı hesaplanamayan ve "sıfırcı" diye nitelenen 31 bin 221 öğrencinin 11’i, sınavda hiçbir soruya doğru yanıt veremedi. Geçen yıl 27 bin 277 kişi, 0.5 ham puan barajını geçemediği için puanları hesaplanamamıştı. Bu yıl sıfırcılarda artış oldu. 3 adayın sınavı çeşitli nedenlerden dolayı iptal edildi. 7 bin 698 aday da sınava girmedi.

Toplu kopya çekme

Sınav sonuçlarına göre, 212 adayın bazı testleri, "kopya taraması" sonucu iptal edildi. Bunun yanı sıra Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde toplu kopya organizasyonu yapıldığı ortaya çıktı. Öğretmen ve yöneticiler hakkında soruşturma başlatıldı. İlçedeki 36 öğrencinin kopya nedeniyle OKS sonuçlarının yargı sürecinden sonra açıklanacağı bildirildi. Çelik, soruşturma kapsamında kopyaya mahal veren yönetici ve öğretmenlerle ilgili yasal işlemin yapılacağını söyledi. Kızıltepe’de Atatürk İlköğretim Okulu dışında tüm okullarda "kopya organizasyonu" gerçekleştiği belirtildi.

Organizasyonun sınav başladıktan hemen sonra soruları çözerek sınıflara giren kişilerin, bazı öğrencilere cevapları verdiği kaydedilirken, bu kapsamda bazı idareci ve öğretmenlerin de organizasyona yardım ettiği öne sürülüyor.

Önemli olan disiplinli çalışmak

Adana’da OKS birincisi olan 4 öğrenciden biri de Yıldız Milli Basketbol Takımımızın oyuncularından Ahmet Gülek’ti. Ahmet Gülek, başarısında disiplinli çalışmasının büyük etken olduğunu söyledi.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://ismailyk.nice-forums.net

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics